Partia Socialdemokrate dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, gjatë ditës së sotme kanë zyrtarizuar marrëveshjen e koalicionit parazgjedhor. Përfaqësuesit e dy subjekteve politike nënshkruan këtë marrëveshje, e cila u prezantua gjatë konferencës për media, ku koalicioni PSD-AAK u vlerësua bosht i fitores. Kryetari i PSD-së, z. Shpend Ahmeti, e quajti koalicionin me AAK-në bashkëpunim politik […]

Lexo më shumë

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, z. Shpend Ahmeti, dhe Shefi i Grupit Parlamentar, z. Dardan Sejdiu, kanë pritur në takim ambasadorin e Republikës Çeke në Kosovë, z. Pavel Bílek. Në takim u diskutua situata politike në vend, me ç’rast përfaqësuesit e PSD-së theksuan domosdoshmërinë e mbajtjes së zgjedhjeve të reja, si e vetmja rrugë përpara. Më […]

Lexo më shumë

Kanë kaluar disa ditë që kur pranë Komisionit për Integrime Evropiane, ministrja znj. Dhurata Hoxha, mes tjerash kishte raportuar edhe për kontratën me “Madison Global Strategies LLC”. Aty ishin ngritur shumë çështje dhe pyetje e dyshime nga deputetët karshi kësaj kontrate, për të cilat u raportua edhe në media. Partia Socialdemokrate e cilëson këtë kontratë […]

Lexo më shumë

Një vendim i Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC), ua ka tërhequr akreditimin tre universiteteve; Universitetit “Haxhi Zeka” në Pejë, Universitetit “Ukshin Hoti” dhe Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë. Partia Socialdemokrate e konsideron vendim të duhur dhe konform Ligjit për Arsim të lartë, i cili specifikon hapat për kualifikimin e një Universiteti si i tillë. Ky […]

Lexo më shumë

Kryetari i Partisë Socialdemokrate z. Shpend Ahmeti, nënkryetari z. Visar Ymeri dhe Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës znj. Aida Dërguti, kanë takuar sot z. Andrew Page – Drejtor per Ballkanin Perëndimor, znj. Susan Laffe – Shefe e Sektorit te Analisteve nga Foreign Office në Londër dhe Ambasadorin e Britanisë së Madhe, z. Ruairi O’Connell. Në […]

Lexo më shumë

Procesi i ndërtimit të Termocentralit “Kosova e Re”, vazhdon të përcillet nga mungesa e transparencës. Së fundi, Balkan Green Foundation, Instituti GAP, Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti për Politika Zhvillimore, të cilat me plot vëmendje e kanë përcjellë procesin e ndërtimit të TC “Kosova e Re” për vite me radhë, kanë shprehur […]

Lexo më shumë