free hit counter Ngjarjet - PSD

Partia Socialdemokrate shpreh pikëllimin e thellë dhe ngushëllimet më të sinqerta për vdekjen e Bacës Adem Demaçi. Veçanërisht ngushëllojmë familjarët e të afërmit e Bacës Adem, por edhe të gjithë bashkëpunëtorët e tij, dashamirët e tij, popullin e Kosovës dhe mbarë kombin shqiptar. Sepse baca Adem ishte i të gjithëve, dhe tërë jetën e tij […]

Lexo më shumë

Sot iu dha lamtumira e fundit Bacës Adem Demaçi. Ai la pas shembullin më të mirë të veprimtarit të palodhshëm, të aktivistit politik dhe të intelektualit të rrallë. Do të kujtohet përherë angazhimi i tij për liri e barazi, rezistenca plot këmbëngulësi kundër shtypjes dhe përpjekja fort e vendosur për emancipim shoqëror. Vepra e tij […]

Lexo më shumë

Kosova prapë po nxitet në dialog me Serbinë, pa kurrfarë përgatitje e diskutimi. Thua asgjë nuk ka ndodhur. Deri tash ky dialog, prej se ka filluar në vitin 2012 na e ka ndryshuar emrin politik nga Republika në fusnotë, na e ka fuqizuar e zyrtarizuar praninë politike të Serbisë në Kuvend e Qeveri përmes listës […]

Lexo më shumë

Kryetari i Partisë Socialdemokrate (PSD), z. Shpend Ahmeti; së bashku me nënkryetarin, z. Visar Ymeri; Sekretaren e Përgjithshme, znj. Aida Dërguti dhe anëtaren e Kryesisë, znj. Gurjeta Zeka; patën kënaqësinë ta presin në takim Kryetarin e Grupit të Socialistëve, Demokratëve dhe të Gjelbërve në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, z. Frank Schwabe; Sekretaren Ekzekutive […]

Lexo më shumë

Në kuadër të një vizite në Bruksel, kryetari i PSD-së Shpend Ahmeti, nënkryetari Visar Ymeri dhe shefi i Grupit Parlamentar Dardan Sejdiu, takuan eurodeputetë nga grupi socialist i Parlamentit Evropian. Në takimin me eurodeputetin nga Gjermania dhe kordinatorin për punë të jashtme Knut Fleckenstein, eurodeputetin nga Rumania dhe nënkryetarin e PE-së Victor Boștinaru dhe eurodeputeten […]

Lexo më shumë

Kuvendi ka miratuar rezolutën ?? e propozuar nga Partia Socialdemokrate?, e iniciuar nga deputeti Faton Topalli, për heqjen e kontrollave kufitare ?? për bashkëatdhetarët tanë. Kjo rezolutë ??parasheh heqjen e procedurave të rregullta për periudhën ? 15 korrik 2018 – 15 shtator 2018 ?. Zbatimi i kësaj rezolute do të lehtësojë dukshëm qarkullimin ?? e bashkëatdhetarëve dhe do t’i japë fund pështjellimeve procedurale nëpër pikat […]

Lexo më shumë