free hit counter Ngjarjet - PSD

Sot, Partia Socialdemokrate mbajti aksion simbolik përballë ndërtesës së qeverisë, ku i ofroj çmimin Nobel për ekonomi ministrit në detyrë, Besnik Bislimit, për kontributin e tij në uljen e papunësisë në Kosovë gjatë kohë së pandemisë për ta bërë vendin e vetëm në botë që arrinë këtë gjë. Pas sukseseve të mëdha në xhudo e […]

Lexo më shumë

Përmes këtij aksioni simbolik po e fusim qeverinë në karantinë. Kjo karantinë i ka shkaktuar dëme vendit, andaj janë udhëheqësit e saj që duhet karantinuar. Karantina ka shërbyer si mjet kërcënime e përndjekjeje. Përmes saj janë kërcënuar deputetë dhe është tentuar të pengohet puna e Kuvendit. Karantina është raportuar nga mediet si mjet favorizimi e […]

Lexo më shumë

Një i ri 26 vjeçar ka gjetur vdekjen sot në karantinën e vendosur në Prishtinë. Shprehim ngushëllime dhe ndajmë dhimbjen me familjen e të ndjerit. Ky rasti tragjik në Qendrën e Studentëve që po shërben si zonë karantinimi duhet të shërbejë si mësim për organet shtetërore që po merren me menaxhimin e pandemisë. Tashmë kjo […]

Lexo më shumë

Sot u kuptua ajo që shumëkush e kishte ditur në momentin e skadimit të masave të para antikushtetuese. Të njejtën ditë u shpallën masat e reja. Antikushtetuese me qëllim. Gjykata Kushtetuese sot njoftoi se shpallja e Prizrenit zonë karantine shkel nenin 55 të Kushtetutës (Kufizimi i të Drejtave dhe Lirive Themelore), dhe nenin 35 (Liria […]

Lexo më shumë

Plot 134 vjet më parë, më 1 Maj 1886 punëtorët e Çikagos u hodhën në grevë kundër shfrytëzimit të shfrenuar, për ditën 8 orëshe të punës. Kjo ditë është dëshmi se arritjet e deritashme nuk janë dhurata që vijnë prej gjenerozitetit të kapitalit, por rezultate të përpjekjeve e organizimit. Në mbarë botën, 1 Maji i […]

Lexo më shumë

Qeveria në detyrë ia dha publikut një provë të re duke demantuar veten dhe pritjet iluzive që ka mbjellur. Ka shumë njerëz të diskriminuar në Kosovë. Shumë padrejtësi e shkelje janë bërë, andaj edhe kemi shumë pakënaqësi të akumuluar. Të gjithë janë ndjerë të përfaqësuar me shkarkimin e bordeve të ndërmarrjeve publike. Borde këto të […]

Lexo më shumë